Kdy fotit děti a novorozeňátka?

Při focení dětí je důležité i jakou si vyberete dobu. Správný výběr často ovlivní výsledek.

 

Novorozená miminka:

První fotografie po narození patří mezi nejkrásnější a nejemotivnější. Jsou jedinečné i z hlediska času. Zatímco na focení předškoláka v každém roce věku máte několik měsíců, aniž by se vám měnil před očima u novorozence vidíte pokrok téměř každý den. Fotografování novorozených miminek je velmi specifické a proto je nejvhodnější doba mezi 5 – 14 dnem po narození. Později už doporučuji počkat na 4 – 6 měsíc. Pro jedinečné fotky vašich miminek je důležitý spánek. Po narození si dobře pamatují polohu z bříška a ve spánku vydrží krásně schoulené do klubíčka. Proto pokud máte zavedený denní režim, je dobré ( je-li to možné) naplánovat focení na období spánku děťátka. Po příjezdu do ateliéru nakojit, uspinkat a můžeme jít na věc. Miminka, která jsou starší než 14 dnů už začínají být mnohem vnímavější k okolnímu světu a nelze s nimi tak snadno manipulovat. Obzvlášť ve spánku, kdy se častěji budí a jsou potom nevrlá.
Myslete prosím na to, že focení může trvat 2 – 4 hodiny kdy focení samotné nezabere až tak moc času, ale myslím především na potřeby vašeho broučka jako je kojení, přebalování atd. nemalý čas zabere také uspávání a konejšení.
Nezapomeňte se objednat zavčas, předběžně alespoň 1 měsíc dopředu. A po porodu nejlépe ještě z porodnice domluvit přesný termín focení. Pokud novorozenecké focení nestihnete např. ze zdravotních důvodů maminky nebo miminka nezoufejte. Přijdou další krásná období.

 

2063

 

Batolátka 4 – 6 měsíců:

Dalším obdobím vhodným po novorozeneckém je mezi 4 a 6 měsícem dítěte. Když už jste nestihli novorozenecké focení, vyplatí se opravdu chvíli počkat na toto období. Miminka už reagují na podněty, umí se smát, dobře reagují na hlasy, nechají se rozesmát. Většinou už pasou koníčky (samozřejmě záleží na šikovnosti, některým to jde dřív některým později ), nebo dokážou s oporou a malou pomocí sedět, i to je pro fotky ideální pro zaznamenání prvních pokroků.

 

00940092

 

Děti 1 – 3 roky:

První rozmanité i když trochu náročnější období na focení. Dítě se dá stylizovat do různých převlečků pokud si to přejete. Většinou se fotí nenásilnou, zábavnou formou během hraní. Děti nám rozhodně nebudou čekat tak jak je posadíme. Větší aranžování do pozic taky není moc vhodné, i když už umí spoustu věcí přeci jenom jsou stále trochu nemotorné. Při hře se dá pořídit spousta krásných záběrů a usměvavých fotek. Ideální příležitostí jsou např. první narozeniny. Při každém dalším focení v období narozenin bude jasně viditelný pokrok jaký děti udělali.

 

0022

 

Děti 4 – 11 let:

V tomto období už je možné fotit prakticky kdykoliv cokoliv. Záleží jen na vás jak a kdy chcete děti zachytit. S těmi menšími se dá za malý úplatek třeba v podobě sladkosti domluvit a ti větší většinou chápou o co jde a co se od nich očekává. Důležité je přijít v dobré náladě a společné focení si užít třeba i v legraci. Není příliš dobré fotit děti když na ně tzv. něco leze, když už je to tak raději zavolejte a přehodíme termín. Aby byl výsledek co nejlepší.

 

00820026

 

11 a více let:

Tady už si většinou nevystačíme s rekvizitami v ateliéru, které mám určené spíše pro menší děti. Děti jdou pomalu do puberty a začínají mít jasnější své názory a představy ( neříkám že vždy správné ). Pokud se jdete fotit se začínajícím „ puberťákem “ zkuste ho zapojit. Ať si promyslí jak by chtěl na fotkách vypadat a pokusí se sám říct co a jak. Abychom se vyhnuli nuceným a kyselým výrazům tipu to je blbý, trapný apod. Třeba přijde se zajímavým nápadem, který bude vyhovovat i vašim představám.

 

9156